Parafia w Prawdino

W parafii w Prawdino po raz pierwszy pracowałem od 12.06.2015 do 15.09.2016 r., pełniąc przez większość tego okresu posługę Administratora Parafii. W tym czasie byłem równocześnie wikariuszem w odległym o 45 km Chersoniu, gdzie również na stałe mieszkałem.

Po raz drugi powróciłem w to miejsce po dwuletniej przerwie już jako proboszcz… Od tego dnia parafia Przemienienia Pańskiego stała się samodzielną placówką, na terenie której zamieszkał na stałe kapłan.

Kościół w Prawdino (ukr. Правдине) został zbudowany w 1846 r. przez Polaków, uczestników Powstania Listopadowego 1831 r. Zostali oni zesłani w głąb Guberni Chersońskiej w ramach polityki rusyfikacji systematycznie prowadzonej na obszarze Imperium Rosyjskiego. Otrzymali do dyspozycji kawałek ziemi – stąd pierwotna nazwa wsi – Carewodar.

Miejscowa społeczność została dotknięta kolejnymi tragediami w 1932-1933 r. w czasach tzw. głodomoru oraz w 1938 r., kiedy to grupa 76 parafian została rozstrzelana przez bolszewików za udział w rzekomej polskiej, nacjonalistycznej organizacji wymierzonej w ideały Rewolucji Bolszewickiej. W rzeczywistości potomkowie zesłańców bronili kościoła przed zamknięciem. Mimo męczeństwa kościół został zamknięty, a budynek zamieniony na magazyn zbożowy. Kilka lat temu władze oddały zdewastowany budynek do użytku miejscowej społeczności katolickiej. W 2010-2011 r. zabezpieczono dach kościoła i wstawiono okna (ks. Dariusz Bala). W 2015 r. zostały wznowione prace remontowe, których celem jest rekonsekracja kościoła. Do września 2016 r. parafią opiekowali się duszpasterze z Chersonia. Przez koleje dwa lata przyjeżdżał ks. Paweł Wierzchoń z par. MB Różańcowej w Mikołajewie. Od 23.09.2018 r. parafia jest samodzielną placówką. W parafialnym duszpasterstwie pomagają “siostry” ze Świeckiego Instytutu Życia Konsekrowanego Maryi Służebnicy Pańskiej, które mieszkają w Chersoniu.

Publikacje dotyczące sytuacji parafii Przemienienia Pańskiego w Prawdino:

http://www.katolickie.media.pl/publikacje/materialy-nadeslane/8368-ks-ukasz-mika-prawdino

http://sandomierz.gosc.pl/doc/2678232.Misja-posrod-ruin

Strona opisuje pracę ks. Łukasza Mika, Misjonarza Miłosierdzia, pracującego w Diecezji Odesko-Symferopolskiej na Ukrainie.