Okres Bożego Narodzenia

Po Adwencie, z tradycyjnymi roratami, nastał długo wyczekiwany czas Bożego Narodzenia. Dla naszej wspólnoty to szczególny okres.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. Wigilii Bożego Narodzenia. Na początku tej eucharystii odśpiewałem w języku łacińskim, przeznaczone na ten dzień Martyrologium Rzymskie, zapowiadające narodzenie Jezusa Chrystusa, po czym nasz chór wykonał kolędę Na nebi zirka, w czasie śpiewu której rozbłysły światła w kościele i Dzieciątko zostało przeniesione do jaseł. Po uroczystej mszy świętej nastąpił obrzęd błogosławieństwa opłatków i składania sobie życzeń. Dalej, parafialna wieczerza wigilijna… W tym roku wraz z przybyłymi gośćmi za stołami usiadło ok. 35 osób.

W sobotę, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, przedłużyło się nasze świętowanie. Włączył się w nie nasz przyjaciel, o. Anastasij z Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, który podzielił się podczas liturgii świadectwem, ukazując temat radości jako znaku chrześcijanina.

W niedzielę we Święto Świętej Rodziny dwie pary małżeńskie odnowiły swoje przyrzeczenia ślubne, a wszyscy zostali pobłogosławieni ikoną Świętej Rodziny, która kilka lat temu odwiedzała miejscowe chaty.

Okres Bożego Narodzenia zakończyło Święto Chrztu Pańskiego. W tym roku miało ono wyjątkowo uroczysty przebieg. Zjawił się chór, który oprócz kolęd zaśpiewał Litanię do Wszystkich Świętych z racji przyjmowania sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego przez Wiktorię. Neofitka powiedziała, że to był dla niej najpiękniejszy dzień w życiu, a i dla mnie wielka radość, bo po raz pierwszy jako kapłan udzielałem sakramentów chrztu, bierzmowania i eucharystii osobie dorosłej w czasie jednej ceremonii. Chwała Panu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.