Na spokojnie po odpuście

Goście dopisali, gorzej z miejscowymi. Swoi przyszli i Ci, którzy w większe święta przychodzą do kościoła katolickiego. Rok temu była spora grupa gapiów. To pokazuje, że pewna formuła, w której przeżywamy odpust, na przyszłość wymaga zmiany.

To, co ważne – sama Uroczystość Przemienienia Pańskiego. Drugi rok z rzędu łączymy ją z dziękczynieniem za zebrane plony ziemi (na spasa tradycyjnie błogosław się jabłka i inne owoce) – my dodajemy wieniec dożynkowy. Trzeci rok jest okolicznościowy koncert. W tym Roku był on poświęcony 175-leciu powstania Prawdyne (kiedyś Carewodaru).

Dodatkowo w kościele została zainstalowana okolicznościowa wystawa. Na dziesięciu planszach zostały ukazane losy dawnej polskiej wsi Carewodaru ze szczególnym uwzględnieniem pamięci represjonowanych w latach trzydziestych miejscowych Polaków. Dziękujemy Pani Konsul Katarzynie Sołek za symboliczne otwarcie wystawy i udział w tegorocznym wydarzeniu.

Dziękuje również o. Aleksandrowi Repin TChr z Mikołajewa za poprowadzenie Uroczystej Liturgii. Dziękuje przybyłym kapłanom i pielgrzymom.

Fotografie – konsulat RP w Odessie.