Wiosna

Przyszła długo oczekiwana w tym roku wiosna. Trawa się zazieleniła i już po raz pierwszy w tym roku została skoszona. Kwiaty nie zdążyły zakwitnąć na Wielkanoc, ale powoli odsłaniają swoje piękno przed przechodniami. Część róż przy kościele niestety przemarzła…

Bieżący rok rozpoczęliśmy dość intensywnymi pracami remontowo-budowlanymi. Dzięki pomocy uzyskanej z Kirche im Not udało się zakończyć prace na chórze kościoła, jak również stworzyć oddzielną łazienkę i aneks kuchenny dla parafian. Ostatecznie wydzielanie plebanii albo ściślej części zamieszkalnej przez księdza na chórze kościoła zostało ukończone.

Oprócz tego przed frontem kościoła zostało położone dodatkowo ponad sto metrów kwadratowym kostki w miejscu dotychczasowego klepiska pomieszanego z resztkami sowieckiego asfaltu, co nadało obecnie bardziej majestatyczny wyglądu całości, a w dodatku zmniejszy ilość błota wnoszonego do kościoła po każdym deszczu. (Cóż, niektóre parafianki przystosowały się i do uprzednich warunków, przynosząc do kościoła obuwie zamienne – kapcie :)).

I jeszcze jedna inwestycja, którą rozpoczęliśmy w ubiegłym roku, a która jest obecnie finalizowana – niewielki budynek gospodarczy przy kościele jest prawie gotowy… W razie czego łatwo będzie go przerobić na kapliczkę, gdyż w założeniu komponuje z bryłą kościoła.

Oczywiście to wszystko jest możliwe dzięki pomocy z zewnątrz, dzięki naszym dobrodziejom. W tym miejscu ośmielam się jeszcze raz zwrócić z prośbą o pomoc. Nadszedł czas, aby w końcu zatroszczyć się o prawdziwe ławki w kościele (obecne bardziej pasują do stodoły albo dla ogniska). Został przygotowany projekt wykonania dwunastu ławek z jasionu – niestety koszt całości oscyluje na 117.000 hrywni (to jest około 16.000 zł) i nie jest możliwy dla nas samodzielnie do udźwignięcia. Bardzo chcielibyśmy, aby te ławki były gotowe w naszym Jubileuszowym Roku 175-lecia założenia Prawdyne przez katolików, przesiedleńców ze wschodnich rubieży Rzeczpospolitej. Byłby to już ostatni element przed możliwą rekonsekracją Kościoła. Jeśli ktoś z Szanownych Czytelników może pomóc bardzo proszę o wpłatę na konto (z dopiskiem PRAWDYNE):

ks. Łukasz Mika

55 2030 0045 1130 0000 1092 7590 (PLN)

IBAN: PL06 2030 0045 3130 0000 0191 5530 (EUR)
BIC/SWIFT: PPABPLPKXXX

Warto jeszcze odnotować, że w Poniedziałek Wielkanocny dotarł do naszego kościoła obraz Ostatnia Wieczerza już wcześniej podarowany przez Pana Arkadiusza Kosteckiego… Wkrótce pojawi się również ikona św. Józefa z Dzieciątkiem i monumentalna pasja wykonana z drzewa lipowego… Ale o tych pracach artystycznych wkrótce.

Duszpasterstwo w tym roku koncentrujemy na naszym Jubileuszu… Jednym ze znaków są konferencje zaproszonych gości, którzy dzielą się swoim doświadczeniem wiary. Wysłuchaliśmy już świadectw o. Anastsija (Stanisława Danielewskiego) z Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, s. Alberty ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, ks. Petra Furmana (w ramach wielkopostnych rekolekcji); w najbliższą niedzielę posłuchamy ks. Maksyma Mazno… Chwała Panu! Również św. Józef jest nam bliski w tym szczególnym czasie… I szukamy możliwości odrodzenia naszej parafii – czytamy w ramach katechezy Instrukcję Kongregacji do Spraw Duchowieństwa poświęconą ewangelicznemu odnowieniu wspólnoty parafialnej.