Święta paschalne

Do tegorocznych Świąt poprzez wielkopostne rekolekcje przygotowywał nas o. Petro Furman, proboszcz par. MB Różańcowej w Tulczynie (Diecezja Kamieniecko-Podolska)… Te trzy dni, 12-14 marca szybko przeminęły; tym bardziej, że o. Petro posługiwał słowem równolegle w mikołajewskiej parafii.

Sam Wielki Tydzień rozpoczął się tradycyjną procesją z gałązkami wierzb lub kotków… Nasz lektor czytając Mękę Pańską tak mocno ją przeżywał, że w pewnym momencie brakło mu sił. Po chwilowej niedyspozycji i powrócił do roli…

Msza Krzyżma w katedrze odbyła się, Biskup mówił o wysokich wymaganiach, jakie powinno się stawiać kapłanom, ale niestety udział duchowieństwa w tej Uroczystości został ograniczony i w większości nie mogliśmy przybyć do katedry….

W Wielki Czwartek rozpoczęła się najdłuższa liturgia w Roku. Błogosławieństwo Boże, kończące owe celebracje zostało udzielone, zgodnie z tradycją Kościoła, w Świętą Noc Paschy. Wszystko, co robimy od czwartkowego wieczora do soboty staje się częścią Wielkiego Triduum… Przeżywamy celebracje w kościele, ale i domowe, zawodowe życie winniśmy włączać w tą liturgię.

W Piątek na Liturgii Męki Pańskiej był z nami o. Anastasij, z Prawosławnej Ukraińskiej Cerkwi. Było uroczyście, szczególnie, kiedy dwaj kapłani – łacinnik i prawosławny razem odmawiali Wielką Modlitwę Powszechną, jak i gdy śpiewali Mękę wg św. Jana.

Ogień, poświęcony na początku Uroczystości Wigilii Paschalnej szybko dotarł do wszystkich uczestników nocnej liturgii. Świece rozpromieniły mrok kościoła… Zabrzmiało w końcu radosne Alleluja. Chrystus Zmartwychwstał!

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Chrystusa do swojego serca po raz pierwszy przyjęła Maryna, jaka dwa lata przygotowywała się do tej Uroczystości uczęszczając na katechezę i uczestnicząc w życiu parafii. Po mszy była mała agapa w formie tradycyjnego, wielkanocnego śniadania.

W czasie Świąt towarzyszył nam chór z miejscowego domu kultury, przygotowywany do tych Uroczystości przez dwa miesiące ciężkiej pracy przez naszą organistkę i trochę z moim udziałem.