Bóg kocha każdego z nas, tu, dziś obecnych, osobiście! – odpust 2020

Już za nami odpust ku czci Przemienienia Pańskiego, połączony w tym roku po raz pierwszy z dożynkami – podziękowaniem Bogu za zebrane plony ziemi. Przygotowania rozpoczęły się półtora miesiąca temu, kiedy na wygłoszony apel, zgłosili się muzycy z Prawdińskiego Domu Kultury… Powstał chór – siedem osób o potężnych głosach, otwartych sercach – nie było w nim żadnego katolika – podołali w tym czasie przygotować pieśni liturgiczne na dwa głosy i nauczyć się obrzędów obcej dla nich łacińskich liturgii – zaśpiewali i uwielbili w ten sposób Boga! Po mszy zaś dali cudowny koncert.

Był dożynkowy wieniec – owoc pracy rąk ludzkich – ciężkiego wyplatania przez Panią Natalię, były owoce, zboże, kwiaty, zioła – wszystko pobłogosławił na końcu uroczystej liturgii ks. Adam, który przyjechał do nas aż spod Lwowa. Przypomniał nam, że Bóg kocha nas każdego osobiście. Mówił do obecnych, w dużej części nie mających nic wspólnego z kościołem czy cerkwią poza metryką chrztu, że w ich sercach tli się płomień rozpalony przez Boga w tymże sakramencie, płomień, który ich przodkom pozwolił przelać krew za tą świątynię…

Nasi parafianie służyli przybyłym gościom z różnych zakątków naszej oblaści i Ukrainy… Około 120 obecnych osób, wierzę, powróciło do domu sytych nie tylko pięknem muzyki, liturgii, ale i nakarmionych obiadem przygotowanym przez zaledwie kilka kobiet.