Rekolekcje Wielkopostne 2020 A.D. / Великопосні Реколекції 2020 А.Д.

Wczoraj zakończyły się nasze parafialne rekolekcje. W mojej ocenie był to czas błogosławiony dla nas. W czasie trzydniowych nauk na liturgiach była obecna większość naszych parafian (ok. 70% uczestników niedzielnych mszy świętych) – to cieszy, że powoli ta forma duchowego odnowienia staje się ważną dla naszej wspólnoty.

Tegoroczne nauki poprowadził ks. Henryk Jaworski, który aktualnie pracuje w Użgorodzie w Diecezji Mukaczewskiej. Temat rekolekcji “Jezus uzdrawia” w naszym zamiarze nie miał nawiązywać do pandemii koronowirusa, ale do faktycznego uzdrawiania, jakie przychodzi wraz z przyjęciem Jezusa do swojego życia. Nasz rekolekcjonista pierwszego dnia mówił o grzechu, który sprowadza śmierć, odsłaniał skutki przywiązania się do niego i braku wrażliwości sumienia na zło, które jest naszym udziałem. Zilustrował tą naukę historią “pobożnej babci Katii”, której grzechy języka zniszczyły relacje rodzinne. Drugiego dnia pokazał przepis na dobrą spowiedź. Zwrócił uwagę na obecność Jezusa Chrystusa w osobie kapłana-szafarza. Pytał, czy na początku spowiedzi kiedykolwiek prosiłeś go o błogosławieństwo, byś mógł dobrze wyspowiadać się… W niedzielę nauka rekolekcyjna dotykała znaczenia sakramentu chorych. Twoja wiara w uzdrawiającą obecność Jezusa w poświęconym oleju, którym namaszcza się uprawniony prezbiter przynosi w Twoim życiu wspaniałe owoce bliskości Jezusa w Twoim cierpieniu! Ks. Henryk opowiedział również historię o uzdrowieniu swojego współbrata kapłana Waldemara! Modlitwa i sakrament stały się znakiem cudu Jezusa.

Dziękujemy Ci Panie za obecność pośród nas Ojca Henryka, za Słowo, które przez Niego z pasją do nas głosiłeś, za Twoją miłującą bliskość w sakramentach uzdrowienia i eucharystii sprawowanych w czasie rekolekcji!