dzień życia konsekrowanego

Święto Ofiarowania Pańskiego – jak wiemy – w kościele jest dniem wdzięczności za obecność osób konsekrowanych. Także nasza parafia w Prawdyne od wielu lat jest związana z posługą “sióstr” ze Świeckiego Instytutu Życia Konsekrowanego Maryi Służebnicy Pańskiej.

Rozkodowanie tej skomplikowanej nazwy pozwoli zrozumieć charyzmat naszych “sióstr”. Po pierwsze są to osoby świeckie – znaczy żyją we świecie, choć niekoniecznie duchem świata; równocześnie są konsekrowane – oddane na wyłączność Panu Bogu – poprzez przyrzeczenia (śluby) czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. I generalnie chcą pozostawać zawsze na drugim planie – tak jak Maryja Służebnica Pańska. W zwyczajnych warunkach nikt o nich nie wie, że są siostrami – to samotne panie, pracujące często jako nauczycielki, pielęgniarki, księgowe… Doraźnie podtrzymują życie wspólnotowe, zwłaszcza w czasie razem przeżywanych rekolekcji.

W Prawdyne było od początku inaczej. Na prośbę bpa Bronisława pierwsze tu z posługujących kobiet uszyły sukienki-habity… Miały być znakiem. Przyjeżdżały z Chersonia dwa razy w miesiącu. Czas płynął, ich posługa ewoluowała – dziś są tu obecne znacznie częściej, noszą zwyczajne, świeckie stroje. To nieoceniona pomoc dla parafii. Dziś wszyscy wiedzą, że to siostry, choć niekiedy jeszcze ktoś chce je swatać z jakimiś kawalerami. Odwiedzają chorych, czasem prowadzą katechezę dla dzieci, służą pomocą przy dekorowaniu kościoła…

Drugiego lutego na mszy świętej była obecna jedna z nich – na codzień urzędniczka państwowa z Chersonia – parafianie podziękowali za jej obecność; modlitwą zaś zostały ogarnięte wszystkie dotąd tu pracujące ukryte, zdekonspirowane w miejscowych warunkach “siostry”.

Poza tym – liturgia jak przystało na Święto, procesja z gromnicami i …. sami wiecie.