droga krzyżowa w strugach deszczu ulicami prawdino

Niedziela Palmowa albo raczej Niedziela Wierzbowa (werbna) – tak bowiem na Wschodzie Ukrainy jest nazywana – w naszej parafii była przeżywana uroczyście.

Liturgię (o godz. 15.00) rozpoczęło odczytanie Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy i błogosławieństwo gałązek wierzby przyniesionych przez parafian… W czasie procesji wybuchł radosny śpiew “Hosanna”, prowadzony przez przybyłych gości – delegację chóru z chersońskiej parafii. Pani Natasza (organistka) zadbała o właściwe przygotowanie śpiewaków. W czasie czytania Strasti Hospodnych nastąpił przejmujący moment ciszy, w czasie którego dziękowaliśmy Jezusowi za Jego odkupieńczą śmierć na Krzyżu. Nasz ministrant Kola bardzo dobrze poradził sobie z tekstem narratora Ewangelii św. Łuksza.

Po mszy świętej rozpoczęła się Droga Krzyżowa ulicami wioski. Została ona ofiarowana w intencji rodzin żyjących w Prawdino. Była to wielka błagalna modlitwa o nawrócenie. Chór w jej trakcie prowadził śpiew. Kiedy wiozłem naszych przyjaciół z Chersonu do Prawdino dzielili się oni doświadczeniem udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w nocy z piątku na sobotę (Oleszki-Chersoń; było tam sześciu chłopców od nas z P. Mariolą) i mówili, że dzisiejsza będzie dużo łatwiejsza… Okazało się jednak, że trud wędrowania w strugach ulewnego deszczu ulicami Prawdino był naprawdę ekstremalny… Przeszliśmy z krzyżem na znak świadectwa naszej wiary, dziękując Bogu za Jego miłość.