ikona św. rodziny – wielka wędrówka…

Zwiastowanie Pańskie…

Uroczysta liturgia tego dnia pełna była symboli:

  • Modlitwa różańcowa – prośba o wstawiennictwo Matki Bożej dla rodzin mieszkających w Prawdino – zawierzenie Jej dzieła peregrynacji ikony św. Rodziny i odnowy wiary;
  • Przyrzeczenia duchowej adopcji (ładnie brzmi to po ukraińsku – usynowlenia) nienarodzonych dzieci przez parafian – dziewięć miesięcy modlitwy w obronie życia dzieci poczętych. Na Ukrainie w ciągu kilkudziesięciu lat od II wojny światowej wykonano więcej aborcji niż liczy obecny naród;
  • Poświęcenie ikony św. Rodziny – w procesji z darami ikona została przyniesiona przez Panią Lubę Wasylijewną – tą, która od dwudziestu lat cieszy się zaufaniem lokalnej społeczności i sprawuje urząd Hołowy Sielskiej Rady.
  • Uroczysta procesja z Ikoną do domu cioci/babci Hali – naszej najstarszej aktywnej parafianki, w której to domu zbierała się miejscowa katolicka gromada zanim oddano jeszcze do użytkowania budynek kościoła. W trakcie jej śpiewano pieśń (podsuniętą przez chersońskie siostry nazaretanki) o św. Rodzinie, która ma być hymnem obecnej peregrynacji.
  • Całe wydarzenie wędrowania ikony dzięki życzliwości Pani Natalii Borysownej zostało włączone w program monitorujący zachowanie dawnych tradycji na ukraińskiej wsi… stało się zatem o nim głośno wśród lokalnej społeczności.