Retrospekcja II – 03.06.2016 – Uroczystości Jubileuszowe w Chersoniu

Patrząc z perspektywy kilku tygodni, jakie upłynęły od tamtych wydarzeń, można postawić pytanie, czy te Uroczystości coś zmieniły w parafii? Na pewno udało się zaangażować znaczną część parafian do włączenia się w przygotowanie naszego świętowania… i to na różnych płaszczyznach:

  • modlitewnej – pomimo że był to dzień roboczy, kościół był pełny; było sporo osób, które rzadko odwiedzają swój parafialny kościół… i ta wspólnota modlitwy pod przewodnictwem naszego Biskupa Bronisława cieszyła;
  • organizacyjnej – dwie sprawnie działające kuchnie – dla oficjalnych gości oraz dla pielgrzymów (piesze pielgrzymi z Mikołajewa i Oleszek), których rozradował smak bigosu…; ekipy sprzątające, dekorujące kościół (szczególne uznanie dla Pań z Zeleniwki, które trwając na modlitwie, uplotły zielony wieniec…)
  • twórczej – powstał film dokumentalny o historii naszej parafii, została przygotowana okolicznościowa wystawa (mały teraz małe muzeum, składające się z dwóch komnat…).

Spośród wcześniej pracujących w parafii  Proboszczów, udało się przyjechać tylko dwóm spośród nich: o. Anatolijowi (obecnie najbliższy sąsiad w Oleszkach) i o. Dariuszowi (obecnie pracuje w Otwocku). Byli goście od nas z dekanatu, a także z Mikołajewa, Jużnoukraińska, Pierwomajska i Krzywego Rogu. Nie zawiedli nasi przyjaciele: o. Iwan i o. Anatolij z Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi oraz o. Iwan – przełożony bazylianów z chersońskiej grekokatolickiej wspólnoty. Któż więcej? Goście z miasta…

Duchowe owoce… tego jednego dnia odczuwaliśmy, że stanowimy jedną wspólnotę i chwała Panu za to!

Zdjęcia z Uroczystości można obejrzeć na stronie: https://goo.gl/photos/KzrrxfCeeiyoqEca8