Cherson – Odessa – Izmaił – Cherson

2Ostatni weekend był dla mnie związany z przemieszczaniem się po znacznym obszarze diecezji. W święto św. Benedykta, Patrona Europy, w katedrze odeskiej odbyły się święcenia diakonatu naszego współbrata Dimytra Kowalczuka. Byłem obecny na tej Uroczystości. Takie wydarzenie jest zawsze okazją do spotkania jakiejś częsci prezbiterów, wymainy doświadczeń itd. Podobnie było i tym razem. Ważny też jest aspekt wspólnotowy, ukazujący, że nasz brat nie pozostanie sam sobie w trudnych chwilach, które napewno przyjdą i na niego.

Stamtąd wyjechałem do Izmaiła. Rzecz charakterystyczna, jadąc do tamtego granicznego miasta, położonego nad Dunajem, przejeżdża się przez obaszar Mołdawii. Tam była podwójna okazja do świętowania:

– patronalne święto Sióstr Benedyktynek, które tam posługują;

– moje nieco spóźnione prymicje, związane z faktem, że w lutym tego roku jeszcze jako diakon odbywałem tam krótką praktykę pastoralną.

Zawsze taki przyjazd niesie jakąś radość. Spotyka się ze wspólnotą, z którą w jakiś sposób dzieliło się codzienność. Jedzie się wszak już nie do obcych, anonimowych ludzi, ale swoich. W poniedziałek powrócił do Chersonu…

Tymczasem w Chersonie był obecny nasz biskup Bronisław Biernacki, który przyjechał wspomóc proces przemian, które zapoczątkowały się w naszej parafii.

Na fotografiach wspólnota z parafii Izmaił.

1