Rekolekcje Bolszewika

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERABolszewik to wioska położona nieopadal Żelaznego Portu nad Morzem Czarnym, ok. 100 km na południe od Chersonu. Właśnie tu grupa ponad 50 osób (dzieci w wieku 8-13 lat wraz z animatorami) przyjechała, aby – jak to powiedział nasz Proboszcz – być na niezasłużonym wypoczynku. Ów wypoczynek ma charakter rekolekcyjny. Oprócz zabawy jest codziennie czas na mszę świętą, modlitwę i pracę w grupach. Temat rekolekcji “Про що йдеться на святій месі” (O co chodzi we mszy świętej) wskazuje na potrzebę katechezy liturgicznej. Ważne jest także spojrzenie na nowo na mszę świętą jako na miejsce, w którym mogę doświadczyć żywej obecności Boga – nie jako widz jakiegoś nudnego wydarzenia, ale uczestnik wielkiejtajemnicy ofiary Jezusa, które stanowi jej centrum.

Przyjechały tu dzieci z naszej parafii z Chersonu, jest także kilkoro z Prawdina, gdzie dojeżdża się z Eucharystią dwa razy w miesiącu… Jedne na codzień mówią po rosyjsku, drugie po ukraińsku; część dzieci ma piękne doświadczenie rodzinnego domu, druga – pocgodzi z zaniedbanych rodzin… Ale wszyscy stanowimy jedną wspólnotę…

Czas tu szybko płynie… W sume siedem dni pobytu. Wszystko rozpoczęlo się mszą św. w Chersonie, w sobotę o godz. 10.00 i kończy się tu na miejscu, w kolejną sobotę… Był to czas wspólnoty – czas wspólnej modlitwy, jak i  czas wspólnej zabawy – kino, dyskoteki, ognisko… także czas pracy – żyć w schludnym otoczeniu, pomysleć nad zadaniami grupowymi – plakat, pantonima, taniec… Intensywny czas dla Boga, dla drugiego człowieka i dla samego siebie. Chwała Panu!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA