Z powrotem na Ukrainie

01.06.2015 r. w Budziszewie przekroczyłem granicę polsko-ukraińską. Wyjątkowo nie było żadnej kolejki. Zatrzymałem się na chwilę w Iwano-Frankowie, w parafii, w której stawiałem swoje pierwsze kroki na tej ziemi i w Nowym Jaryczewie, gdzie głosiłem jeszcze jako kleryk swoje pierwsze rekolekcje wielkopostne… O 5.00 rano w kaplicy Sióstr Michalitek w Jaryczewie odprawiłem wraz z ks. Zdzisławem Eucharystię i udałem się w drogę… Pan Bóg pobłogosławił tą drogę, bo bez przeszkód wieczorem, po 12 godz. jadzdy byłem już w Odessie, oddalonej niemal 1000 km od Jaryczewa… W zasadzie tylko 3 razy zatrzymała mnie policja… Na Ukrainie są stałe posterunki drogowe, gdzie policja (od 01.01.2015 r. nie ma już milicji) wyryfkowo kontroluje podrożujących. Ponieważ jechałem na polskich tablicach rejstracyjnych, byłem naturalnym obiektem zainteresowania miejscowych służb mundurowych. Cztery krótkie postoje na stacjach benynowych pozwoliły na rozprostowanie kości… Jadąc swoim szesnastoletnim autem, mam zawsze obawy, czy dojadę do celu – tym razem bezpiecznie dotarłem…


Taka droga to zawsze intensywny czas modlitwy – zwłaszcza ustnej – różaniec, koronka. Św. Teresa od Jezusa powiedziałaby zaraz – modlitwy myślnej – bo i ta modlitwa, w której wypowiadam słowa winna być przeniknięta rozważaniem tajemnic, które się za tymi słowami kryją. Modlitwa może być zatem myślna albo bezmyślna… Ta droga do Odessy to również czas rozważania tego, co czeka mnie na miejscu, czas zawierzania Jemu przyszłości i pracy, która przede mną… Jezus powiedział o sobie, że jest Drogą… i faktycznie był moją drogą, która zawiodła mnie z powrotem do Diecezji Odesko-Symferopolskiej, w której rozpoczynam nowy wymiar posługi – jako kapłana.

03.06.2015 r. przyjął mnie bp Bronisław Biernacki, mój Ordynariusz. Teraz już zostałem posłany – pierwszą moja placówką ma być parafia NSJ w Chersonie. Od 12.06.2015 r. będę tam wikariuszem.

Do poniedziałku pozostanę przy katedrze odeskiej. Czekam z niecierpliwością wyjazdu do Chersonu. Zawierzam swoją przyszłą posługę Najświętszemu Sercu Jezusowemu!